Bestsellerowa saga Zmierzch powraca

Saga Zmierzch od wielu lat pozostaje popularna (https://www.taniaksiazka.pl/seria/saga-zmierzch). Napisana przez Stephanie Meyer, autorkę równie znanej książki Intruz, wciąż zachwyca fanów. Pierwsza książka z cyklu została wydana w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku. Polska premiera miała miejsce w 2007 roku.

Jakie książki wchodzą w skład cyklu?

Pierwsza wydana książka to “Zmierzch”. Historia opisuje przeprowadzkę Belli do ojca. Robi to, aby jej mama mogła towarzyszyć swojemu nowemu mężowi w podróży. Szkoła w Forks okazuje się być miejscem, w którym znajduje najbliższą jej sercu osobę – Edwarda.

“Księżyc w nowiu” jest kolejną częścią sagi. Akcja książki rozpoczyna się od przyjęcia urodzinowego Belli. W tym dniu Bella ma już 18 lat. Niefortunne rozpakowywanie prezentów sprawia, że Bella zacina się w palec, co prowokuje siostrę Edwarda do ataku. Sytuacja sprawia, że Edward wraz z rodziną postanowi opuścić Forks.

“Zaćmienie” upływa pod znakiem ucieczki. Pojawiają się dawni wrogowie, Victoria rozpoczyna swój pościg za Bellą. Z kolei ojciec Belli nie może wybaczyć Edwardowi jego dawnego zachowania, dlatego woli, aby córka spotykała się z synem jego przyjaciela – Jacobem Blackiem.

“Przed świtem” stanowi ostatni tom serii. Bella i Edward biorą ślub, jednak to dopiero początek ich różnych problemów. Ciąża Belli powoduje wiele kłopotów i burzy ich świat.

Już wkrótce ukaże się najnowsza część historii “Słońce w mroku”. Tym razem znana fanom historia zostanie opowiedziana z perspektywy Edwarda. Perspektywa Edwarda obejmuje wydarzenia z pierwszej części.

Książką związana z sagą jest także “Drugie życie Bree Tanner”. Opowiada o życiu jednej z pobocznych bohaterek sagi. Bree uczy się w niej nowego życia, wśród młodych wampirów.

Jaki to gatunek?

Saga jest połączeniem kilku gatunków. To odrobina fantasy, romansu oraz młodzieżowej literatury. Historia Stephanie Meyer, która porwała serca tysięcy nastolatków i dorosłych, skupia się na dwóch postaciach – nastolatce Belli i wampirze Edwardzie. Bella Swan zakochuje się w Edwardzie Cullenie nic nie wiedząc o jego przypadłości i nie zdając sobie sprawy z trudności, jakie odtąd staną się jej udziałem. Wszystkie książki są opowiedziane z perspektywy głównej bohaterki Belli.

Kilka słów o autorce

Stephanie Meyer to amerykańska pisarka, której największą popularność przyniosła saga Zmierzch. Pomysł cyklu przyszedł do niej we śnie. Wówczas spisała wyśnioną scenę, która stała się częścią pierwszej książki. Na co dzień zamieszkuje w Arizonie wraz z mężem i trzema synami. Należy do Kościoła Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich.

Zdjęcie od freepik - pl.freepik.com